Czy można stosować niwolumab w ciąży i karmiąc piersią?

Niwolumab to innowacyjny lek stosowany w immunoterapii przeciwnowotworowej. Znany również jako przeciwciało monoklonalne, niwolumab jest kluczowym graczem w leczeniu niektórych rodzajów raka, takich jak czerniak, rak nerkowokomórkowy, rak płuca, a nawet niektóre typy białaczek. Niwolumab działa poprzez zablokowanie aktywności specyficznego białka – PD-1 – co prowadzi do zwiększonej aktywności układu immunologicznego przeciwko komórkom nowotworowym. Jednak z uwagi na swoje specyficzne działanie, rodzi się pytanie o bezpieczeństwo stosowania niwolumabu u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Niniejszy artykuł ma na celu odpowiedzieć na te pytania.

Czy można stosować leki u kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Kiedy mówimy o stosowaniu leków u kobiet w ciąży i karmiących piersią, musimy zawsze pamiętać o dwóch aspektach – o bezpieczeństwie dla matki i o bezpieczeństwie dla dziecka. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, zawsze należy dokonać analizy ryzyka i korzyści, biorąc pod uwagę indywidualne okoliczności każdej kobiety.

Czy kobiety ciężarne mogą stosować niwolumab?

Obecnie nie mamy dostępnych danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania niwolumabu u kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały jednak, że niwolumab może mieć działanie toksyczne na rozwijający się zarodek i płód. Jest to związane z faktem, że niwolumab, będący przeciwciałem klasy IgG4, jest w stanie przenikać przez barierę łożyskową. W praktyce oznacza to, że lek może przenikać z organizmu matki do rozwijającego się płodu. Wobec tego, w obecnej wiedzy nie zaleca się stosowania niwolumabu w okresie ciąży, a także u kobiet w wieku rozrodczym niekorzystających ze skutecznej antykoncepcji, chyba że korzyść kliniczna zdecydowanie przeważa nad ryzykiem. Po zakończeniu terapii niwolumabem, powinna być stosowana skuteczna antykoncepcja przez co najmniej 5 miesięcy.

Czy kobiety karmiące piersią mogą stosować niwolumab?

Podobnie jak w przypadku ciąży, nie mamy pewności, czy niwolumab lub jego produkty metabolizmu są wydalane do mleka matki. Wiele leków, w tym przeciwciała, jest wydalanych do mleka matki, więc nie można wykluczyć potencjalnego ryzyka dla niemowląt. W tej sytuacji, kobieta powinna podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy też przerwać terapię niwolumabem, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Czy niwolumab przenika do kobiecego mleka?

Jak już wspomniano, nie wiadomo na pewno, czy niwolumab przenika do kobiecego mleka. Wiele leków, w tym przeciwciała, jest wydalanych do mleka matki, dlatego nie można wykluczyć tej możliwości. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy też przerwać stosowanie niwolumabu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla kobiety.

Podsumowanie

Niwolumab to innowacyjny lek stosowany w immunoterapii przeciwnowotworowej. Podczas stosowania leków u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo kobiety oraz bezpieczeństwo dziecka. Nie przeprowadzono bezpośrednich badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego leku u kobiet w ciąży i karmiących, nie oznacza to jednak, że nie należy zachować szczególnej ostrożności przy podejmowaniu jakiejkolwiek lekoterapii w tych okresach życia kobiety.

Bibliografia

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/opdivo-epar-product-information_pl.pdf

Zobacz też:

ofatumumab.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej